Olağanüstü Bir Gece

Bu aralar kitap okumaya fazla vakit ayıramadığımdan seçtiğim kısa kısa kitaplardan biri de Stefan Zweig’dan Olağanüstü Bir Gece. Kitap İş Bankası Kültür Yayınları’na ait. Yaklaşık 70 sayfa kadar süren bir uzunluğu var, başlayıp bitirmem en fazla 1 saat sürdü diyebilirim.

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.

Kitap, bir burjuva olarak yaşamını sürdüren, etrafındaki olaylara soğuk ve duyarsız bir bakış açısıyla yaklaşan bir adamın işlediği basit bir suç neticesinde hayatının bir akşam içerisinde nasıl değiştiğini anlatıyor. Karakter, işlediği suçun ardından bir olaylar serisi yaşıyor ve bu onun hayata, çevresindeki insanlara bakış açısını değiştiriyor, davranışlarını etkiliyor. Kitapta bu değişimlere karakterin ağzından, Zweig’in duyguları oldukça iyi betimlemesiyle tanıklık ediyorsunuz.

O geceden arkadaşlarımın hiçbirine söz etmedim; içimin bir zamanlar ne kadar ölü olduğunu asla bilmediler, şimdi nasıl çiçek açtığımı da asla anlamayacaklar.

Henüz yeni okuduğum bir yazar Zweig. Aslında bu kitabı ve sırada onun yazmış olduğu aldığım kitapların en büyük özellikleri methedilmeleri ve çerezlik diye nitelendirebileceğimiz kısalıklarıydı. Fakat bu kitapta Zweig duygu değişimlerini oldukça iyi anlatmış. Kendimi de karaktere yakın bir yere konumlandırdığımdan mı bilmiyorum fakat kitap özellikle sonlarına doğru iyice beni içine çekti ve arada sayfa numarasına yaptığım göz atışlarımı bile unutturdu.

Bunun dışında, yazarın hikaye henüz tam oturmamışken olayları sonda bu bahsettiğim yoğunlukla anlatma çabası yine var. Bu durum biraz can sıkabiliyor. Daha ilk sayfadan itibaren neredeyse 1.5-2 sayfa süren bazılarını gereksiz bulabileceğiniz betimlemelere maruz kalabiliyorsunuz. Yani kısaca söylemek gerekirse okuması bazı kimseleri zorlayabilecek bir kitap.

Kitabı okumanızı kesinlikle öneririm. Belki de kendinizi karaktere yakın hisseder, normal bir okuyucudan bir nebze daha fazla etkilenirsiniz.

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
mali kaspan
Guest
mali kaspan

Gerçekten çok güzel bir öz yazı olmuş, tebrik ederim, en yakın zamanda okuyacağım