Elektra

Uzun süredir devlet tiyatrolarına gitmiyordum, zaten bir süredir de sezon arasıydı. Açılışı Sophokles‘in Elektra oyunuyla yapayım dedim. Ancak bu yaptığım seçimden memnun muyum, değilim.

Hikaye karısı Klytaimnestra ve aşığı tarafından öldürülen Agamemnon’un kızı Elektra’nın abisi Orastes ile birlikte bir intikam cinayeti arzusunu konu alıyor. Babasını öldüren taraflarla birlikte yıllarca esir gibi yaşamak zorunda kalan Elektra’nın etrafının baskısına rağmen izlediği yol oyun boyunca bizlere aktarılıyor.

Aslında konu olarak bakıldığında hikaye bu kadar kısa. Oyunun başında da sonunda yapılacak şeyi karakterler uzuuun uzun oynayarak, hikayedeki ters köşe sayılabilmesi muhtemel tek olayı bile anlatarak bize aktarıyorlar. Sonrasında da zaten başta her şeyini duyduğunuz planın işlenmesini izliyorsunuz. Aslında baştaki sahne olmamış olsa hikayenin sürükleyiciği daha fazla olabilirdi.

Hikaye de aslında mitolojik mesnetlere tutunduğundan meraklısı olana her zaman sürükleyici gelecektir, nitekim psikoloji alanında sözkonusu hikayeyle alakası olmasa da mitoloji referansıyla isimlendirilmesinin hoş olacağı düşünülmüş olacak ki “Elektra Kompleksi” diye bir tanım var. Bu kompleksin erkek versiyonu olarak anılan “Oidipus Kompleksi”ne baktığımızda yine Sophokles’in Kral Oidipus adlı oyununu görüyoruz, sanki konusunun yakın olması daha muhtemel gibi geliyor. 😀 Umarım bir gün onu da izleyebiliriz.

Açıkçası izlemenizi pek önereceğimi söyleyemem. Daha ilk sahneden bütün hikayeyi anlattıktan sonra atılan bana açıkçası gereksiz gelen sıkıcı tiradlara dayanması biraz zor olabiliyor.

 

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Anıl ÖztürkYasin Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Yasin
Guest
Yasin

Oidipus için bana da bir yer ayırt LgL